Description

| Category | Details |
| Model | AS-ECO-3KW |
| Phase | 1-phase in / 1-phase out |
| PV Input (DC) | |
| Maximum PV Input Power | 4900W |
| Maximum DC Voltage | 500VDC |
| MPPT Voltage Range | / |
| Number of MPPT Trackers / Max Input Current | 1 / 18A |
| Grid Output (AC) | |
| Nominal Output Voltage | 220/230/240VAC |
| Output Voltage Range | / |
| Nominal Output Current | 13A |
| Power Factor | / |
| Maximum Conversion Efficiency (DC/AC) | / |
| Off-grid Operation (AC Input) | |
| Acceptable Input Voltage Range | 90-280VAC |
| Frequency | 50Hz/60Hz (Auto sensing) |
| Maximum AC Input Current | 16A |
| Battery Mode Output (AC) | |
| Nominal Output Voltage | 220/230/240VAC |
| Output Waveform | Pure sine wave |
| Efficiency (DC to AC) | 93% |
| Battery & Charger | |
| Nominal DC Voltage | 24VDC |
| Maximum Solar Charging Current | 100A |
| Maximum AC Charging Current | 100A |
| Maximum Charging Current | 100A |
| General (Physical) | |
| Dimensions (D×W×H, mm) | 400×350×160.2 |
| Net Weight (kg) | 25 |
| Interface | |
| Parallel Function | / |
| Communication Port | RS232/RS485/Wi-Fi |
| Environment | |
| Humidity | 5% to 95% Relative Humidity (Non-condensing) |
| IP Degree | IP65 |
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C |
| Storage Temperature | -15°C ~ 60°C |






